Konkurs został podzielony na dwa etapy do którego zgłosiły się 76 pracownie. Do drugiego etapu wybrano 12 prac w tym naszą.
Przedmiotem opracowania jest koncepcja zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej dla Narodowego Programu Mieszkaniowego Mieszkanie +.
Celem opracowania jest zaprojektowanie kompleksu budynków mieszkalnych na działce o typowo poprzemysłowym charakterze,o powierzchni ok.6 ha w Katowicach we północno-wschodniej dzielnicy Katowic- Szopienice-Burowiec.
Główną ideą jest takie zaaranżowanie przestrzeni, aby mieszkańcy jak najwięcej czasu spędzali na zewnątrz mieszkań. Uznano bowiem, że integracja mieszkańców, stworzenie przez nich wspólnoty i spędzanie razem czasu jest tak samo ważne, jak zapewnienie im wygodnych mieszkań.
Koncepcja opiera się na podstawowych założeniach:
Segmenty budynków usytuowano wokół niewielkiego dziedzińca (każdy kwartał składa się z 4 segementów)
Zaprojektowana zabudowa tworzy kameralny zespół 5 jednakowych budynków o 5 kondygnacjach naziemnych z wewnętrznymi dziedzińcami. Budynki różnią się odcieniem wykończenia elewacji.
Centralne założenie urbanistyczne stanowi zieleń rekreacyjna, oraz zielony plac (jako przestrzeń wspólna dla mieszkańców osiedla) z osią widokową na wieżę wodną.
Zaprojektowaną zabudowę stanowi zespół 5 kwartałów z wewnętrznymi dziedzińcami; Wszystkie kwartały są powtarzalne. Budynki zaliczane są do średniowysokich, mają 5 kondygnacji naziemnych o funkcji mieszkaniowej. Wzdłuż budynków zapewniono drogi pożarowe.
Parking zajmuje powierzchnię dwóch segmentów , jedynie w kwartale usytuowanym najbardziej na południe (gdzie spadek terenu jest największy)zaprojektowano parking pod wszystkimi segmentami. Przy głównych wejściach do budynku , od strony jezdni,zlokalizowano windy (obsługujące wszystkie kondygnacje).
Budynek ma układ korytarzowy, z mieszkaniami doświetlonymi z dwóch stron świata.
Główną koncepcją funkcjonalną budynku, było zaprojektowanie komunikacji pieszej i wejść do mieszkań od strony wewnętrznego dziedzińca. Na parterze zlokalizowano mieszkania wielopokojowe (M3, M4 i M5), które od strony dziedzińca mają ogródki. Na wyższych kondygnacjach zaprojektowano mieszkania mniejsze; Kondygnację 2-go i 3-go piętra stanowią przeważnie mieszkania typu M2.
Z zewnątrz zabudowa tworzy wrażenie zamkniętej i niedostępnej, jednak zaakcentowane przebicia w parterze zabudowy ,zapraszają do środka kwartału. Wewnętrzny dziedziniec, stanowi oddzielenie od ruchu samochodowego i od hałasu. Jest pomyślany jako miejsce spędzenia wolnego czasu z rodziną a wyeliminowanie ruchu kołowego zapewnia bezpieczeństwo i swobodę poruszania się dzieci i dorosłych. To wykreowana kameralna przestrzeń, w której wszyscy się znają i spędzają razem czas. Dziedziniec jest porośnięty trawą i wysoką zielenią, jest przeznaczony do pikników i niezobowiązujących spotkań
W projekcie największy nacisk postawiono na przestrzenie wspólne; Układ przestrzenny budynku jest tak zaprojektowany, że mieszkańcy praktycznie mijają się wszędzie. Zrezygnowano z typowego klatkowego układu funkcjonalnego ,zamiast tego zaprojektowano otwarte klatki schodowe, korytarze, tarasy, a wszystkie te funkcje skierowane są w stronę zielonego dziedzińca.
“Autorzy: Łukasz Homan, Anna Homan ”