Centrum Wsparcia Cordis

  • Lokalizacja: Katowice
  • Powierzchnia użytkowa: 2.345 m2
  • Zakres: Projekt budowlany, wykonawczy 2019 r.
  • Inwestor: Hospicjum Cordis

Zjawisko starzenia się populacji występuje na całym świecie również w Polsce. Wskaźniki urodzeń stale się zmniejsza przez lata, a jednocześnie długość życia rośnie. 

Ta szybka zmianą demograficzna naturalnie wymusza powstawanie obiektów przystosowanych dla osób starszych.  Jest wiele osób znajdujących się w sytuacji, w której opieka ogólnodostępna jest niewystarczająca. Utrzymanie zdrowej i aktywnej populacji osób starszych jest koniecznością, a nie luksusem.  Projekt Centrum Wsparcia Cordis jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na takie obiekty. 

Projektowanie obiektów dla osób starszych jest złożone. Należy rozważyć dwie główne kwestie: komfortu emocjonalnego i fizycznego

“Dom jest czymś więcej niż schronieniem; to miejsce, w którym tworzy się życie. To ich zakątek świata [1].

To miejsce na wspomnienia, obecne doświadczenia i przyszłe marzenia [2]. To miejsce, w którym się rozpoznajesz.”

 

Ogólne informacje o inwestycji:

Planowana inwestycja znajdzie się przy ul. Ociepki 2 w Katowicach. Budynek będzie rozbudową istniejącego Hospicjum Cordis w Katowicach. Nowa część będzie połączona z istniejącym budynkiem za pomocą kładki. Zaprojektowano budynek 4 kondygnacyjny z 1 kondygnacją podziemną.

W jednym budynku zmieściliśmy funkcje dla osób starszych oraz dzieci.

Materiałami dominującymi na elewacji są cegła i drewno.

Obszar opracowania jest pięknie zazieleniony. Istotne znaczenie ma tu również ukształtowanie terenu, ponieważ różnica poziomu terenu pomiędzy północno-zachodnią a południową częścią wynosi ok. 2 m.

Przyjęte rozwiązania:

Budynek będzie 4 kondynacyjny. Wyposażony zostanie w pompy ciepła, kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. Cały obiekt dostosowano dla osób niepełnosprawnych.

Na parterze przewidziano przedszkole. Dwa ostatnie poziomy będą przeznaczone dla osób starszych. W podziemiu znajdzie się sala wielofunkcyjna.

Wierzymy, że integracja osób starszych z najmłodszymi pozytywnie wpłynie na rozwój wszystkich użytkowników.

Na piętrach zaprojektowano pokoje pensjonariuszy, znalazł się również pokój bariatryczny, schowki na sprzęt, pokoje zabiegowe, sale wielofunkcyjne, jadalnia, kaplica, czytelnia i zewnętrzne tarasy.

Każdy pokój będzie posiadał własną łazienkę przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. Przewidziano pokoje jednoosobowe z balkonem, który stanie się przedłużeniem przestrzeni pensjonariusza.

 

Architekt odgrywa zasadniczą rolę w postrzeganiu przestrzeni przez mieszkańca w takim obiekcie. Może i musi pomóc w promowaniu autonomii, niezależności starszego człowieka i zapewnić godność w korzystaniu z przestrzeni. Bardziej niż kiedykolwiek rola architektury staje się istotna, pomagając wnieść lepszą jakość życia, aby osoby starsze mogły nadal żyć chwilą w najlepszy możliwy sposób.

Bibliografia:

[1] BACHELARD, G. A poética do espaço. S?o Paulo: Martins, 2008
[2] CSIKSZENTMIHALYI E ROCHBERG-HALTON, 1981, p.9

Klient

Hospicjum Cordis w Katowicach

Info